Na sastanku EU na nivou ministara, Francuska je stavila veto na početak pregovora o pristupanju sa Severnom Makedonijom i Albanijom navodeći da za to još nema uslova.
Severna Makedonija i Albanija moraju još da čekaju na početak pregovora o pristupanju EU. Na sastanku ministara EU u Luksemburgu, Francuska, Holandija i Danska blokirale su odluku EU u korist dve balkanske države, obrazlažući to sumnjama u napredak reformi.
Osim toga, vlada u Parizu je pozvala na temeljnu reformu procesa pristupanja EU, kao uslov za pristanak na buduće razgovore sa zemljama koje žele u EU. Za razliku od Holandije i Danske, Francuska nije htela da pristane ni na početak razgovora sa Severnom Makedonijom.
Politički analitičar iz Skoplja Toni Naumovski ističe da je siguran da se narod Severne Makedonije radovao ovoj vesti.
-Već više godina, decenija, praktično, sve ono što EU ima kao viziju, kao realan plan i kao realnu politiku ka Makedoniji je u suprotnosti sa našim državnim i nacionalnim interesima – ocenio je Naumovski za emisiju Pravac.
Kako ocenjuje, nije preterano reći da je EU "uništila“ koncept Makedonije kao države.
-Ona je praktično uništila nadu našeg naroda da ima svoju suverenu državu i da bude jedna od demokratskih država na Balkanu i uopšte u Evropi - ističe on.
-Praktično, od 2001. godine, od onog rata kada su nas napali UČK teroristi, sa KiM i onda iz Makedonije i nametanje Ohridskog sporazuma - tada je, lično meni, priča o EU, samo jedna tamna strana istorije Evrope – ocenjuje Naumovski.
-Ta njihova vizija za Makedoniju, do 2001. godine je bila, možda dobra, međutim tim sporazumom, a onda i nametanjem takozvane teritorijalne reorganizacije lokalne samouprave, kada su napravili mapu u Makedoniji, proširili neke granice, kako bi omogućili albansku ekspanziju, kao i sa Prespanskim sporazumom sa kojim su nam ukrali istoriju, faktički su uništili nacionalni i istorijski identitet našeg naroda - smatra on.
-Tiranska platforma u kojoj piše da su Srbi i Makedonci genocidni narod, je takođe, indirektno ili direktno delo EU, i sad ovo što su nam uradili je dobra stvar jer su razbili iluziju kod mnogih u Makedoniji. Makron je jasno i glasno rekao da je pitanje li će EU treba proširenje i mislim da će EU sada staviti gvozdenu zavesu za našu zemlju - dodaje on.
Prof. dr Janko Bačev, predsednik stranke Jedinstvena Makedonija kaže da u Severnoj Makedoniji postoji „marionetska“ vlast, koja je tu mimo volje birača.
-Verujem da će na narednim izborima pasti ta vlada – ističe on i dodaje da je Prespanski dogovor (dogovor sa Grčkom oko promene imena) ništavan dogovor po međunarodnom pravu.
-Mi smo prošle godine imali referendum na kom je bilo pitanje da li narod želi da se promeni ime države i da postanemo članica EU i narod je rekao – ne. Na referendumu mi smo pozvali na bojkot, nije uspeo, izlaznost je bila mala i referundum je bio neuspešan -dodaje on i dodao da je Zaevova „izmišljotina“ da je to neobavezan referendum bio, jer to Ustav te zemlje ne podržava.
Kako kaže, vrh stranke Jedinstvena Makedonija bio je na sastanku u maju sa ambasadorom Francuske u Skoplju i da su znali već ishod u to vreme.
-Makron je jasno rekao da zemlje Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji nemaju šta da traže i to je za nas odlična vest – dodaje on.
Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost iz Novog Sada ističe da je odgovor na pitanje čemu mogu da se nadaju ostale zemlje regiona koje nisu u EU, a imaju nameru da idu u EU dao predsednik Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa Zaevim i Edijem Ramom pre nekoliko nedelja.
-Potisana je deklaracija u Novom Sadu gde su na neki način sve tri države konstatovale da su zaustavljene na putu evropskih integracija - podseća Karanović.
-To znači da, mi sami na Balkanu treba da pokušamo da dovedemo Evropu kod nas u smislu afirmacije evropskih vrednosti. Do formalnog članstva mi u ovom trenutku ne možemo da dođemo, ne zato što mi to ne želimo, međutim, sama EU je ovom odlukom je kazala da taj put mora biti usporen - zaključuje on.